CUMA, 2024-03-29, 10:55 AM
hoşgeldin guest

[ YENİ MESAJ · Üyeler · Forum kuralları · ARA · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum » EĞİTİM » LİSELER » hangi lise (hangi lise)
hangi lise
yoyoDate: PAZARTESİ, 2010-08-23, 4:14 AM | Message # 1
SACRA
Group: Administrators
Itibar: 1000
Durum: Offline
hangi lisede okumak daha iyi. meslek lisesi mi düz lise mi? YENİ LİSEYE BAŞLAYACAKLAR İÇİN YOL GÖSTERİCİ OLABİLİR

www.sacra.ucoz.com

LucKhorNDate: PAZARTESİ, 2010-08-23, 4:23 AM | Message # 2
Private
Group: Friends
Itibar: 20
Durum: Offline
meslek lisesi okumakta düz lise okumakta kişinin kendisine kalmıştır.Ama tercih yapmadan önce meslek lisesiyle düz lise arasındaki farklara ve avantajlara bakalım:
Düz Lise
Eğitim açısında meslek lisesinden daha etkilidir
Ders konuları üniversiteye yöneliktir
Öğretmenler öğrencilerini öss ye hazırlar ve liseyi bitirdikten sonra tek amaçlarının üniversite olması gerektiğini aşılarlar
Temel derslere ağırlık verirler (matematik türkçe fen)
Düz liselerde uygulama olmadığı için sürekli teorik dersler görülür ve akıcı bir ders anlayışı vardır
Düz liseye gitmeye karar veren bir adayın mutlaka şunu iyi anlaması gerekir Bu liseyi bitirmek ona hiç birşey kazandırmaz hiç bir meslek sahibi yapmaz Ama derslerine iyi çalışırsa ders çalışmayı kendine meslek edinirse işte o zaman bir Anadolu lisesi mezunuyla aynı üniversiteyi kazanabilir ve onunla okuyabilir
Düz lisenin dez avantajı yukarda ki yazının içinde de geçtiği gibi her hangi bir meslek sahibi olamıyorsunuz Yani bitince sadece lise bitmiş oluyor
Gelelim Meslek Lisesine
Meslek lisesinde eğitim tamamen mesleki olarak verilir
Ders konulara mesleğe yöneliktir Öncelik kesinlikle meslek derslerindedir
Staj ve pratik her zaman daha önemlidir
Teorik derslerin sayısı ve saati azdır
Üniversiteye değil teknisyen yetişdirmek maksadı ile eğitim verilir
Bölümün bütün teorikleri öğretilir
Meslek lisesinde anadolu meslek veya Teknik liseye geçme imkanınız olursa işte ozaman şartlar biraz daha değişir
Çünkü bu liseler hem mesleki hem de üniversite eğitimini birlikte yürütmeye çalışırlar
Meslek lisesini bitirdiğinizde eğer ki gerçekten ders de çalışmışsanız ve bir dersane takviyesi ile üniversitede mesleğinizle ilgili bir bölüm veya normal bir bölüm kazanabilirsiniz
Ama ders çalışmaz sadece liseyi bitirseniz de lise bittiğinde bir meslek sahibi olursunuz ve mesleğinize devam edebilirsiniz üniversite de anca açık öğretimde olur

Forum » EĞİTİM » LİSELER » hangi lise (hangi lise)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: