PERŞEMBE, 2024-03-28, 10:07 PM
hoşgeldin guest

[ YENİ MESAJ · Üyeler · Forum kuralları · ARA · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum » GÜNDEM » PERİ RENAS » REFERANDUM (REFERANDUM)
REFERANDUM
sacraDate: PAZARTESİ, 2010-08-23, 10:43 PM | Message # 1
sacra
Group: Administrators
Itibar: 32767
Durum: Offline
İYİ KÖTÜ

PERİ RENAS

REFERANDUM

Modern demokrasilerde anayasa değişikliklerini halkın seçtiği milletvekillerinin oluşturduğu millet meclisleri yapar.Yani millet anayasasını yapar.Bugünlerde de modern Türkiye tarihinde bir dönüm noktası yaşanıyor.İlk defa askeri darbelerden sonra değil de bizatihi halkın kendi kararıyla anayasa değişikliğine gidiliyor.Bu Anayasa değişikliği toptan bir değişiklik değil ama herkes çok iyi biliyor ki bu değişiklik anayasanın toptan değişimi için bir ön adım.Bunun önündeki en büyük engel de anayasa mahkemesi ile savcılar ve hakimler yüksek kurlunun yapısal değişikliği ile ortadan kalkacak.Oligarşik ve vesayetçi bir yönetimden gerçek bir demokrasiye gitmenin yolu da bundan geçiyor."üstünlerin hukukundan hukukun üstünlüğüne" ve "gücün hukukundan hukukun gücüne" doğru Türkiye hızla evriliyor.Türkiye'de yaşanan bu zihni değişim ve dönüşüm onu dünyada hakkettiği saygın yere getirecektir.
iktidar partisi ile muhalefet partileri ise işin özünü millete açıklamak yerine birbirleriyle ideolojik olarak hesaplaşacakları bir alan olarak referandum propagandasını sürdürmeleri ise demokrasiye zarar vermekten öte bir işe yaramıyor.Millet doğru bilgilendirilirse şayet doğru kararlar verebilecektir.Ama yalan yanlış bilgilerle toplumun kollektif bilinci üzerinde yapılacak bu denli bir tahribat geleceğimizi karartmaktan başka bir işe yaramayacaktır.İçinde yaşadığımız ülkenin değiştiğini ve dönüştüğünü ileriye doğru hamle yaptığını gören her birey bu referandumdaki tercihinde zorlanmayacaktır.Bunun için atalar kültünü bir kenara bırakıp ideolojik hareket etmeyi politik ihtirasların kurbanı olmayı bir kenara bırakıp nesillerin geleceğini düşünerek bu referandum sürecini yürütmemiz lazım.evet veya hayır eşit derecede değerli iki tercihtir demokrat bir insan için.Önemli olan düşünerek ve sorumluluk hissederek sandığa gidip irademizi en güzel bir şekilde yansıtmak.

Forum » GÜNDEM » PERİ RENAS » REFERANDUM (REFERANDUM)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: